Укр
Українська мова


  1. Головна
  2. Архів
  3. Відкрита наука в Україні та світі
  4. Наукова стаття № 4

Перегляди  395 переглядів

Наливко Наталія Валеріївна, Пузанова Галина Йосипівна

  

ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ЗАКОНОДАВЧОГО ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТТЯ ДОХОДІВ БЮДЖЕТУ

  
Анотація:
в роботі на основі аналізу нормативно-правових актів було досліджено визначення понять «доходи бюджету» та «надходження бюджету», проблематику їх співвідношення та використання цих термінів в законодавчих актах   

Ключові слова:
доходи бюджету, надходження бюджету, бюджетна класифікація, податкові і неподаткові надходження   

УДК 336.1:34

Наливко Наталія Валеріївна

студентка 1 курсу магістратури

Навчально-наукового морського гуманітарного інституту

Одеський національний морський університет

(Одеса, Україна)

 

Науковий керівник:

Пузанова Галина Йосипівна

к.ю.н., доцент кафедри цивільного та трудового права

Навчально-наукового морського гуманітарного інституту

Одеський національний морський університет

(Одеса, Україна)

 

ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ЗАКОНОДАВЧОГО

ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТТЯ ДОХОДІВ БЮДЖЕТУ

 

Анотація: в роботі на основі аналізу нормативно-правових актів було досліджено визначення понять «доходи бюджету» та «надходження бюджету», проблематику їх співвідношення та використання цих термінів в законодавчих актах.

 

Ключові слова: доходи бюджету, надходження бюджету, бюджетна класифікація, податкові і неподаткові надходження.

 

Стаття 2 Бюджетного кодексу України від 08 липня 2010 р. [1]  (далі – БК України) закріплює, що доходи бюджету включають податкові, неподаткові та інші надходження на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України (включаючи трансферти, плату за надання адміністративних послуг, власні надходження бюджетних установ).

При визначенні поняття доходів бюджету законодавець вказує, що доходи бюджету складаються із надходжень бюджету – доходів бюджету, повернення кредитів до бюджету, коштів від державних (місцевих) запозичень, коштів від приватизації державного майна (щодо державного бюджету), надходжень від санкцій від застосування заходів адміністративної відповідальності та ін. Таким чином, законодавець доходи бюджету визна­чає через надходження, включаючи до них плату за надання адміністративних послуг і власні надходження бюджетних установ, до яких належать дарунки, гранти та інші надходження.

Погоджуємося з думкою М. В. Тарасюк та О.С. Сироветник [2], які відмічають, що сьогодні визначення поняття доходів бюджету в системі соціально-економічного розвитку країни та їх регуляторної функції потребує особливої уваги. Перш за все, це зумовлено наявністю значної кількості трактувань змісту поняття доходів вітчизняними та зарубіжними науковцями, опосередковано пов’язаних із відношенням доходів до процесів соціально-економічного розвитку та дослідженням цього впливу. У сучасній науковій літературі не існує єдиної точки зору щодо розуміння сутності доходів бюджету, яке трактується в різних значеннях відомими науковцями, що зумовлює виникнення суперечностей у висвітленні цієї економічної категорії.

Є.О. Боковикова [3, с. 118] вважає, що визначення терміну «доходи бюджету», який використовується в БК України, є необхідною складовою частиною бюджетного законодавства кожної країни. Доходи бюджету визначаються як сукупність певних надходжень до бюджету, тоді як надходження бюджету включають доходи бюджету й вважаються більш ширшим поняттям, ніж доходи бюджету. Н.П. Кучерявенко підкреслює, що проблема доходів бюджету у фінансово-правовій галузі є фактично  інституційною та знаходиться на стику бюджетного й податкового права [4, с. 15-16].

Відповідно до визначення бюджету в БК Україна бюджет є «планом формування та використання фінансових ресурсів для забезпечення завдань і функцій, які здійснюються відповідно органами державної влади, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування протягом бюджетного періоду. Аналіз бюджету України на 2022 рік визначає, що крім доходів, бюджет містить інші складові елементи, наприклад кошти від державних запо­зичень, доходи від адміністративних санкцій, які до доходів бюджету не належать [5]. Тому цілком логічним виглядає введення законодавцем двох термінів: «доходи бюджету» та «надходження бюджету».

В зв’язку з тим, що поняття надходження бюджету є більш ширшим поняттям та включає доходи бюджету, тому з метою уникнення проблемних питань щодо розуміння цих бюджетно-правових категорій вважаємо за доцільне запропонувати власне визначення доходів бюджету.

Ми поділяємо думку Є.О. Боковикової [3, с. 119], яка вважає доцільним розмежовувати поняття «доходи бюджету» та «надходження бюджету». Зокрема, у визначенні поняття «надходження бюджету» пропонується акцентувати увагу на тому, що надходження є фінансовими ресурсами, грошовими коштами, а перелік груп таких фінансових ресурсів залежно від джерела їх походження закріпити окремо. В свою чергу, доходи бюджету визначаються як податкові, неподаткові та інші надходження на безповоротній основі, справляння яких передбачено законодавством України (включаючи трансферти, плату за надання адміністративних послуг, власні надходження бюджетних установ).

Доходи бюджету – це податкові та неподаткові надходження, які включають податки, збори, інші обов’язкові платежі, а також фінансові надходження, які згідно із законодавством України справляються до доходу бюджету і є необхід­ними для здійснення функцій держави в межах Кон­ституції України і законів України.

Отже,  розподіл доходів всіх рівнів бюджетної системи України встановлено у Бюджетній класифікації, що с обов’язковою для застосування всіма учасниками бюджетного процесу в межах їх бюджетних повноважень.

Однією з нагальних потреб при реформуванні сфери місцевих фінансів в України є поступове зменшення питомої ваги міжбюджетних трансфертів всіх видів у загальному обсязі доходів місцевих бюджетів. Одночасно з цим головними джерелами наповнення дохідних частин останніх мають стати їх власні та закріплені податкові і неподаткові надходження, що у середньо-та довгостроковій перспективі забезпечить міцну основу для сталого розвитку територіальних громад.

Проведений аналіз дозволяє прийти до висновку про необхідність уніфікації бюджетного законодавства шляхом узгодження положень Бюджетного кодексу та Бюджетної класифікації шляхом використання єдиної термінології та єдиного підходу до визначення надходжень бюджету та їх видів.

 

СПИСОК ЛІТЕРАТУРИ:

 

  1. Бюджетний кодекс України: Закон України від 8 липня 2010 р. Відомості Верховної Ради України. 2010. № 50-51. Ст. 572.
  2. Тарасюк М.В., Сироветник О.С. Доходи бюджету в системі соціально-економічного розвитку України. Науковий вісник Ужгородського національного університету. Випуск 21, частина 2. 2018. С. 93-96.
  3. Бокорикова Є.О. Співвідношення понять «доходи бюджету» і «надходження бюджету»: актуальні питання правового регулювання. Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: юридичні науки. Том 31(70) № 4. 2020. С. 117-120.
  4. Кучерявенко Н.П. Курс налогового права : в 6 т. /Н.П. Кучерявенко. Х.: Легас: Право,2005. Т. 3:Учение о налоге. 600 с.
  5. Про державний бюджет України на 2022 рік: Закон України від 2 грудня 2021 р. Офіційний вісник України. 2022. №98. Ст. 6349.

 

Nalyvko Nataliia Valeriyivna

Odessa National Maritime University

(Odessa, Ukraine)

 

Puzanova Galyna Yosypivna

Odessa National Maritime University

(Odessa, Ukraine)

 

PROBLEMATIC ISSUES OF LEGISLATIVE DEFINITION

OF THE CONCEPT OF BUDGET REVENUES

 

Abstract: in the work on the basis of the analysis of normative-legal acts the definition of the concepts “budget revenues” and “budget revenues”, the problems of their correlation and the use of these terms in legislative acts were investigated.

 

Key words: budget revenues, budget revenues, budget classification, tax and non-tax revenues.

  
Відкрита наука в Україні та світі. Одеса, Україна.   

Посилання для цитування:

Наливко Наталія Валеріївна, Пузанова Галина Йосипівна. ПРОБЛЕМНІ ПИТАННЯ ЗАКОНОДАВЧОГО ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТТЯ ДОХОДІВ БЮДЖЕТУ // ''Відкрита наука в Україні та світі'' (міжнародна наукова конференція). ISBN 978-967-6311-30-0. Одеса, Україна. С. 26 - 30. 2022 р. // Електронний ресурс: https://academconf.com/article/254 (дата звернення: 18.09.2024 р.)


Повна версія статті PDF

© 2022